Exkurze Dukovany, Dalešice

AktualityKomentáře nejsou povolené u textu s názvem Exkurze Dukovany, Dalešice

Dne 21. února se žáci devátých ročníků vydali na exkurzi do Jaderné elektrárny Dukovany a vodní elektrárny Dalešice, aby na vlastní oči viděli to, o čem se učí ve fyzice a chemii. Naše exkurze začala v Dukovanech. V infocentru jsme se dozvěděli základní informace o elektrárně, jejím provozu a bezpečnosti. Prohlédli jsme si model reaktoru, který návštěvníkům umožní lépe pochopit, jak jaderná štěpná reakce probíhá. Viděli jsme kontejnery na ukládání použitého paliva, za pomoci virtuální reality jsme se podívali do hlavního výrobního bloku nebo na samotný vrchol chladící věže. Dozvěděli jsme se o bezpečnostních opatřeních a postupech, které jsou v elektrárně uplatňovány. Po Dukovanech nás čekala přečerpávací vodní elektrárna Dalešice. Viděli jsme nejvyšší sypanou hráz v Evropě, která je vysoká 102 m. Dozvěděli jsme se, že hlavní funkcí přečerpávací elektrárny je regulace nadbytku nebo nedostatku elektřiny v síti. To umožňují čtyři reverzní Francisovy turbíny. Spodní nádrž vodního díla Dalešice slouží také jako rezervoár vody pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Elektrická energie je v současnosti velmi časté téma a my jsme si díky exkurzi mohli představit, co stojí za její výrobou.

Mgr. Petr Skalák

© 2016 ZŠ Janouškova 2 Brno | ZenSoft.cz