DÝŇOVÁNÍ

Aktuality ze školní družinyKomentáře nejsou povolené u textu s názvem DÝŇOVÁNÍ

V úterý 3. října se chodba u oddělení školní družiny proměnila v jednu velkou dýňovou dílnu. Rodiče s dětmi dorazili, aby ze svých dýní vytvořili krásné podzimní dekorace. K dispozici jim byly nejrůznější přírodniny a ozdoby. Součástí akce, nesoucí název Dýňování, byla také soutěž o nejchutnější dýňovou dobrotu. Té se zúčastnila více než desítka soutěžících. Výsledky jsou následující:

  1. místo Simona Aulehlová
  2. místo Matyáš Teyschl
  3. místo Adéla Rychtecká

Zručnost a nápaditost našich malých umělců si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

Všem zúčastněným děkujeme a věříme, že se opět za rok sejdeme na dalším Dýňování.

Kolektiv vychovatelek ŠD

RECEPTY Z DÝŇOVÁNÍ

Na základě velkého zájmu zveřejňujeme recepty dýňových dobrot, které se zúčastnily soutěže o nejlepší dýňovou pochoutku na vydařené akci Dýňování.

Čokoládovo-dýňový cheesecake

(Simona Aulehlová 1. místo)

 

180 g máslových sušenek

50 g másla

230 smetanového sýra

200 cukru (ideálně třtinový)

250–300 g dýňového pyré

3 vejce

3 lžíce polohrubé mouky

½ lžičky skořice

¼ lžičky mletého zázvoru

½ lžičky soli

120 g 50% čokolády

 

Korpus:

Sušenky rozdrtíme, smícháme s povoleným máslem, vdusáme na dno koláčové formy. Pečeme při 180 stupních/10 min.

Náplň:

Sýr ušleháme dohladka, postupně přidáme cukr, pyré, vejce, koření a sůl, mouku. Chvilku necháme odpočinout. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a pak smícháme s 250 g sýrové směsi. Zbylou směs nalijeme na korpus, na ni pak spirálovitě čokoládovou směs (litím vytvoříme mramorování). Pečeme na 180 stupňů, 45-50 minut, necháme ideálně do druhého dne vychladnout

Dýňové pyré:

Na požadované množství v receptu – cca 500 g dýně (i se slupkou) uvaříme ve vodě doměkka, vodu slijeme, oloupeme a tyčovým mixérem rozmixujeme.

 

Muffiny na dětskou oslavu

(Adéla Rychtecká)

 

Dávka na 12 muffinů:

Olej nebo rozpuštěné máslo na vymazání formy (pokud je potřeba)

280 g hladké mouky

1 lžíce prášku do pečiva

½ lžíce soli

115 g cukru krupice

2 vejce

250 ml mléka

6 lžic slunečnicového oleje nebo 85 g rozpuštěného vlažného másla

1 lžička vanilkového aroma

Malé sladkosti na ozdobení

 

Poleva:

175 g cukru moučka

3-4 lžíce horké vody

 

Troubu předehřejeme na 200 stupňů, Formu na 12 muffinů vymažeme nebo vyložíme papírovými košíčky. Do velké mísy prosejeme mouku s práškem do pečiva a sůl. Pak vmícháme cukr.

Ve velkém džbánku lehce rozšleháme vejce. Do nich vmícháme mléko, olej nebo máslo a vanilkové aroma. V mouce uděláme důlek a nalijeme do něj vyšlehanou tekutou hmotu. Opatrně promícháme, aby se všechny složky spojily. Nemícháme příliš intenzivně.

Těsto naplníme lžící do formiček. Pečeme 20 minut, dokud těsto nevyběhne a povrch není zlatohnědý a pevný na dotek.

Muffiny necháme ve formě 5 minut odpočinout a pak je dáme vychladnout na mřížku.

Připravíme si polevu. Do misky prosejeme moučkový cuk, přidáme horkou vodu a vymícháme hustou hmotu, která se udrží na vařečce. Muffiny potřeme polevou a ozdobíme sladkostmi podle vlastní fantazie. Před podáváním je necháme alespoň půl hodiny odpočinout.

 

Dýňové muffiny

(Simona Ráčková)

 

1 a ¼ hrnku hladké mouky

0,5 hrnku cukru

0,5 hrnku dýňového pyré

100 g změklého másla

1 balíček skořicového cukru

2 lžičky jedlé sody

1 lžička kypřícího prášku do pečiva

1 velké vejce

 

Příprava:

 

Vejce vyšleháme s cukrem i skořicovým cukrem do pěny, přidáme změklé máslo a opět šleháme. Když je směs hladká, přidáme dýňové pyré a promícháme. Nakonec vsypeme hrnek a čtvrt hladké mouky, jedlou sodu a kypřící prášek a vše vymícháme v hustší lepivé těsto. Formy na muffiny vyložíme košíčky, které plníme do 2/3. Pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů asi 15 minut, kontrolujeme vpichem špejle, dokud nevyjde čistá. Muffiny lze ozdobit krémem, který jsem připravila z jednoho balení sýru lučina, 3 lžic moučkového cukru, 1 lžíce citronové šťávy a 1 lžíce mléka. Poté je můžete posypat například semínky máčenými v čokoládě.

TIP:

Dýňové pyré připravíte tak, že dýni hokaido zbavíte semínek, nakrájíte ji na stejně velké kousky, uvaříte ve vodě doměkka, poté vše cedíte a dýni rozmixujete.

 

Sladké dýňové muffiny

Na ozdobu:

Dýňové semínka

Čokoláda

Podle chuti

Muškátový oříšek

Podle potřeby mléko

Těsto:

½ dýně hokaido

250 g hladká mouka

8 lžic olej

1 lžička mletá skořice

1 vejce

½ balíčku kypřícího prášku do pečiva

1 balíček vanilkového cukru

1 hřebíček

250 ml mléka

4 lžíce cukru

 

Nejprve si připravíme dýňové pyré. Dýni oloupeme a nakrájíme na slabé kostky, které dáme na plech vyložený pečícím papírem. Vložíme do trouby a pečeme při 250 stupních. Zhruba 10 minut do změknutí. Poté necháme trochu vychladnout. Vychladlou dýni dáme do nádoby, ve které ji budeme mixovat. Mixujeme ponorným mixérem do jemna. Pro lepší mixování přilijeme trochu mléka.

Do misky dáme 250 g hladké mouky, půlku balíčku prášku do pečiva, 8 polévkových lžic oleje, 250 ml mléka a mixérem vyšleháme. V hmoždíři si nadrobno rozdrtíme hřebíček a jdeme dochucovat. Do těsta vsypeme rozdrcený hřebíček, balíček vanilkového cukru, 4 polévkové lžíce, cukru krystal, lžičku mleté skořice a podle chuti přistrouháme muškátový oříšek. Těsto důkladně promixujeme, aby se nám všechny suroviny spojily.

Nakonec do těsta vmixujeme předem připravené dýňové pyré. Těsto vlijeme do formiček. Ozdobíme dýňovými semínky a nasekanou čokoládou. Dýňové muffiny pečeme asi 20-25 minut v předehřáté troubě. Jestli je těsto dobře pečené nepoznáme po píchnutí špejlí. Dýně bude trochu mazlavější a na špejli se bude lepit. Musíme tedy pozorovat hořejšek muffinu. Těsto vystačí na 12 muffinových formiček. Sladké dýňové muffiny podáváme jako lahodný zákusek.

 

Dýňové muffiny

(Michal Fiedler)

 

Těsto:

Voda 4 lžíce

Hera 250 g

Cukr 175 g

Cukr vanilkový 2 balíčky

Rum 1 lžíce

Sůl 1 špetka

Skořice ¼ mletá

Vejce 3 kusy

Mouka pšeničná polohrubá 375 g

Kypřící prášek do pečiva ½ balíčku

Dýně 250 gramů

Mléko 1 decilitr

 

Dýňovou dužinu nakrájíme na kostičky, podusíme se 4 lžícemi vody doměkka, rozmixujeme na pyré a necháme vychladnout.

Změklou Heru utřeme v míse s oběma druhy cukru, rumem, špetkou soli a skořicí. Postupně zašleháme vejce, pak přimícháme mouku s práškem do pečiva a mléko a umícháme hladké těsto, do kterého nakonec vmícháme dýňové pyré. Těsto rozdělíme do papírových košíčků nebo formiček na muffiny, vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů a pečeme asi 35 minut.

 

 

© 2016 ZŠ Janouškova 2 Brno | ZenSoft.cz